Nagrody w konkursach – o czym warto pamiętać?

Konkursy ogłaszane przez środki masowego przekazu, jak i te organizowane przez lokalne firmy niezmienne spotykają się ze sporym zainteresowaniem. W grach organizowanych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych ogromną rolę odgrywają oczywiście nagrody. 

Nagrody w konkursach — co wzbudza największe zainteresowanie?

Tylko od organizatora konkursu, ewentualnie od jego sponsorów zależy, jaki rodzaj nagród zostanie zaoferowany zwycięzcom poszczególnych konkursów i zmagań. Zależnie od typu konkursu uczestnicy muszą włożyć pewien wysiłek w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Ci, którym powiedzie się najlepiej, mogą liczyć na ciekawe nagrody. Warto zadbać zarówno o atrakcyjną formułę swego konkursu, jak i przykuwające uwagę nagrody. Konkursy to bardzo wartościowe narzędzie budowania więzi z marką, wzmacniania kontaktu, a także wspierania klientów i użytkowników. W przypadku różnych inicjatyw edukacyjnych konkursy dla dzieci to bardzo cenne i pozytywnie odbierane przez rodziców rozwiązanie.

Co może zaoferować organizator konkursu?

Organizatorem konkursu może zostać właściwie każda marka, firma, instytucja edukacyjna. Wystarczy mieć pomysł, zadbać o przejrzyste zasady, spisać regulamin i zapewnić nagrody. Szczególnie konkursy dla dzieci i młodzieży cieszą się powodzeniem. Jeśli chodzi o nagrody, to popularne są oczywiście konkretne nagrody rzeczowe, natomiast często pojawiają się również różnego rodzaju vouchery, karty premiowe, kupony. To bardzo mile przyjmowana nagroda, ponieważ pozwala ona na samodzielny wybór z pewnej puli możliwości i dopasowanie nagrody do potrzeb i marzeń zwycięzców. Nie bez powodu coraz większa grupa organizatorów konkursów decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Więcej o nagrodach w konkursach możesz przeczytać tutaj: https://www.sodexo.pl/lojalnosc-i-motywacja-w-biznesie/nagrody-w-konkursach/

Zryczałtowany podatek dochodowy — kiedy trzeba go zapłacić?

Zgodnie z panującym w UE i krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego wygrana w konkursie może wiązać się z konieczności odprowadzenia należnego zryczałtowanego podatku. W Polsce mowa tutaj o 10% podatku dochodowym. Warto natomiast pamiętać, że podatku dochodowego tego typu nie odprowadza się od nagród otrzymanych w wyniku konkursu, jeśli ich wartość nie przekracza 2000 zł. Wolne od podatku dochodowego są wygrane w:

  • konkursach i grach organizowanych przez środki masowego przekazu,
  • konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu,
  • inicjatywach związanych ze sprzedażą premiową (chyba że sprzedaż ta dotyczy wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej).