Po tytuł magistra

Nie jeden student wie, jak trudno jest przygotować pracę dyplomową. Znalezienie odpowiedniego tematu to dopiero wierzchołek góry lodowej. Prawdziwa batalia rozpoczyna się przy poszukiwaniu materiałów dla udowodnienia postawionej w pracy tezy. Dostępność niektórych rzadkich wydań czy też brak elektronicznych wersji licznych publikacji naukowych sprawia, że trudno przygotować rzetelne badania bez konieczności stosowania uproszczeń i pewnych skrótów, które nie zawsze dają pożądane rezultaty.

Właśnie z tego powodu sporo studentów wykorzystuje wszelkiego rodzaju pomoce w pisaniu prac magisterskich. Są one dostępne w większości uniwersyteckich bibliotek i polecane są na seminariach i w czasie konsultacji z promotorem. Znajdują się w nich wskazówki, gdzie szukać materiałów, jak organizować pracę i porządkować zebrane notatki, skserowane strony z opracowań czy też pojedyncze uwagi. Wszystko to zbiera się na ogół przygotowania do ostatecznego pisania i udowadniania tezy.

Na samym końcu dopiero jest nauka obrony i przygotowanie się do konkretnych pytań i argumentów, jakie mogą pojawić się w czasie egzaminu, żeby dopiąć wszelkich formalności.