Problemy ze słuchem.

Szumy uszne

Najczęściej schorzenia w obrębie narządu słuchu objawiają się w dwa sposoby. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza laryngologa z powodu znacznego pogorszenia słuchu, a także pojawienia się szumu w uszach co znacznie pogarsza ich codzienny funkcjonowanie. Niestety zdarza się, że kierują oni swoje kroki do specjalisty dość późno. Wiąże się to zazwyczaj z brakiem wiedzy na temat chorób narządu słuchu. Dziś odpowiemy więcej na pytania związane z obecnością szumów usznych.

Kiedy do lekarza?

Najczęstszym pytaniem, który pojawia się u pacjentów jest szumy uszne kiedy się skonsultować z lekarzem? Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta, w momencie gdy zauważymy utrzymujące się lub powtarzające się szumy uszne powinniśmy bez dłuższego zwlekania skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. Niestety szumy uszne zwyczaj pojawiają się u pacjentów z trwałym uszkodzeniem narządu słuchu. Są to zazwyczaj osoby, które przez długi okres czasu narażone były na działanie hałasu. Szumy uszne pojawiać się mogą również u pacjentów po urazach szczególnie czaszki, a także u osób, które zażywały leki o działaniu ototoksycznym. Warto jednak pamiętać o tym, że szumy uszne mogą być związane z obecnością woskowiny w uchu, jest to problem który z łatwością można rozwiązać dzięki usunięciu ciała obcego z przewodu słuchowego.

Leczenie szumów

Szumy uszne to objaw, który może wpływać negatywnie na funkcjonowanie danego pacjenta. Niestety obecnie nie mamy leków, które pozwoliłyby całkowicie pozbyć się tego problemu. Pacjenci z trwałym uszkodzeniem narządu słuchu powinni szukać sposobu na poprawę komfortu codziennego życia. Warto między innymi wypróbować metodę zagłuszania szumów poprzez słuchanie cichej muzyki, szczególnie w trakcie zasypiania. Wielu pacjentów decyduje się również na rozpoczęcie terapii lekami uspokajającymi. Dzięki nim dochodzi do zwiększenia tolerancji na nieprzyjemny i utrzymujący się przez cały czas dźwięki. Są to jedyne aktualnie możliwe sposoby walki z problemem.