Oswajanie nowego miejsca – niepubliczne przedszkole w Krakowie. Zajęcia adaptacyjne

Jednym z największych lęków, ogarniających rodziców, których pociecha rozpocząć ma swoje pierwsze chwile w nowej placówce oświatowej jest obawa o to, jak szybko przyzwyczai się ono do odmiennych niż w domu warunków. A zazwyczaj mają z tym problem nie tylko typowi wrażliwcy, ale wszystkie maluchy. Ponieważ jest to często spotykana bolączka, liczne placówki, w tym niejedno niepubliczne przedszkole w Krakowie organizuje specjalne zajęcia adaptacyjne, mające pomóc dzieciom i rodzicom w poradzeniu sobie z tymi trudnymi chwilami.

 

Adaptacja, którą proponuje niepubliczne przedszkole Kraków, polega na stopniowym oswajaniu maluszków z nową dla nich sytuacją. Standardowo proces ten trwa od kilku godzin do kilku dni, jednak w zależności od indywidualnych potrzeb okres ten może ulec pewnemu wydłużeniu. Początkowo dziecko i towarzyszący mu rodzic spędzają w placówce kilkanaście minut, potem – kilka godzin. Dzięki temu na spokojnie można zapoznać się z pomieszczeniami, uczęszczającymi do placówki dziećmi i wyrobić rytuały towarzyszące codziennemu odprowadzaniu na zajęcia.