Sposób przenoszenia i objawy wirusa zika

Wirus Zika jest to choroba zakaźna, która przenoszona jest przede wszystkim przez ukąszenia komara. Początkowo była to choroba zwierzęca, jednak z czasem zaczęła się rozprzestrzeniać także wśród ludzi. Obecnie, pomimo tak szybkiego rozwoju medycyny, długich prac i badań specjalistów, nie ma szczepionki na wirus zika.

  1. Jak i gdzie można się zarazić?
  2. Wirus zika i jego objawy
  3. Jak można się chronić podczas wyjazdu ?

1. Jak i gdzie można się zarazić?

Podstawowym i głównym sposobem zarażenia się wirusem zika jest ukąszenie przez konkretny gatunek komara. Ten rodzaj owada nie tylko przenosi jedną chorobę, lecz także jest odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się zakażeń, takich jak: malaria czy żółta gorączka. Owady te najczęściej można spotkać w ciągu dnia, a dokładniej w godzinach porannych i popołudniowych. Co do miejsca występowanie nie ma zasady, ponieważ można je znaleźć zarówno na terach wiejskich, w miastach, jak i w lasach tropikalnych. Dotychczas występowanie choroby zika odnotowano w 84 krajach. To zakażenie występuje najczęściej w Afryce, Ameryce Południowej, a także w Azji. Wiele z państw, w których występuje prawdopodobieństwo zakażenie, są to państwa bardzo popularne i odwiedzane przez podróżujących. Można do nich zaliczyć między innymi: Brazylię, Tajlandię, Dominikanę, Malediwy i Zanzibar. Zarazić można się również podczas kontaktów seksualnych z osobą zakażoną, nawet jeśli nie występują u niej żadne objawy.

2. Wirus zika i jego objawy

Przy wirusie zika objawy mogą być różne. Przede wszystkim może to być gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, zapalenie spojówek i swędząca wysypka. Podane wyżej zaburzenia mogą występować po kilku dniach od ukąszenia, jednak nie jest tak zawsze. Tę chorobę może przechodzić także bezobjawowo. Występujące symptomy przemijają najczęściej same po około tygodniu. Zdecydowanie objawy choroby zika nie mogą być lekceważone w szczególności przez kobiety w ciąży. Zakażenie przez przyszłe matki ma istotne znaczenia dla płodu, ponieważ wirus dociera do płynu owodniowego i do łożyska, a następstwie może doprowadzić do małogłowia dziecka. Każda osoba, która wraca z podróży egzotycznych powinna pamiętać, że jest odpowiedzialna za to, żeby nie rozprzestrzeniać choroby dalej. Dlatego jeśli odczuwasz niepokojące objawy po powrocie, to jak najszybciej należy udać się do lekarza rodzinnego, opisać dolegliwości i powiedzieć o zagranicznej wycieczce.

3. Jak chronić się podczas wyjazdu?

Niestety, ale ze względu na brak szczepionki przeciwko wirusowi zika  sposobami ochrony jest po prostu unikanie komarów, używanie kosmetyków odstraszających, albo po prostu zrezygnowanie z wycieczki do kraju, gdzie występuje ryzyko zakażenia. Przede wszystkim muszą pamiętać o tym kobiety w ciąży. Aby zdrowie ich dzieci nie było zagrożone.

 

One thought to “Sposób przenoszenia i objawy wirusa zika”

Komentarze są zamknięte.