Nauka na obczyźnie

Na fali emigracji z kraju, wiele osób wyjeżdżało całymi rodzinami, widząc w Wielkiej Brytanii szansę na nowe życie. Większość z nich osiedliła się tam na stałe, nie planując powrotu do Polski. Stąd też ich dzieci z konieczności zaczynają edukację w normalnych szkołach angielskich. Choć istnieje z pewnością szkoła średnia w Anglii, na której można się uczyć polskiego, to jednak jest to już taki poziom edukacji, na którym mało kto spodziewa się języka polskiego jako podstawowego. Niemniej należy liczyć się z tym, że dzięki takiemu podejść dzieci znacznie szybciej zaadaptują się do nowych warunków.

Jednak taka szkoła średnia w Anglii to również okazja dla osób myślących o bardziej międzynarodowej karierze i maturze obowiązującej na wielu obszarach językowych. Daje im to szansę na doskonałe opanowanie języka w trakcie zgłębiania innych przedmiotów. Właśnie wtedy najlepiej przyswajać słownictwo i zasady gramatyczne. Wysiłek włożony w tym czasie w naukę procentuje w późniejszym czasie, kiedy rówieśnicy z Polski próbują swoich sił na uniwersytetach i na stypendiach, kiedy inni mogą już szukać pracy i zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.