Chemia – jak ją zrozumieć?

Nauka przedmiotów ścisłych dla jednych uczniów jest prosta i przyjemna, natomiast dla innych bardzo skomplikowana. Każda z dziedzin nauk ścisłych przede wszystkim wymaga ogromnego zrozumienia. Przedmioty jak matematyka, fizyka, lecz także i chemia to nie tylko liczenie i rozwiązywanie równań. Najważniejsze jest dobre rozumienie wszystkich zagadnień, tak aby możliwe było wykonywanie konkretnych ćwiczeń. Fizyka oraz matematyka w głównej mierze opierają się na znajomości wzorów. Rozumienie dokładnie jakie jednostki lub jakie wartości znajdują się pod poszczególnymi elementami wzorów, jest podstawą do wykonania obliczeń i rozwiązania zadań. Bez zrozumienia wzorów również możliwe jest wykonanie niektórych zadań, jednak z pewnością wymaga to dużej wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej, którą niestety nie mogą pochwalić się wszyscy uczniowie.

Zrozumienie zagadnień chemicznych

Chemia natomiast jest nieco innym przedmiotem z dziedziny nauk ścisłych. Przede wszystkich wzory zdecydowanie nie jest w niej najważniejsze. Bardzo istotne jest nauczenie się odczytywania układu okresowego. Układ okresowy zawiera mnóstwo potrzebnych informacji, które pomagają rozwiązywać nawet najtrudniejsze zadania. Takie informacje jak ilu wartościowy jest fosfor, między jakimi pierwiastkami występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane lub niespolaryzowane lub ilość elektronów w konkretnych pierwiastkach, to tylko nieliczne z wielu, które są na wyciągnięcie ręki w postaci układu okresowego. Brak umiejętności odczytywania danych z układu okresowego to główny i podstawowy błąd, przez który uczniowie miewają ogromne problemy z rozwiązywaniem zadań chemicznych. Rozumienie zagadnień chemicznych, może być kłopotliwe jeśli informacji jest zbyt wiele i przyswojenie ich w krótkim czasie to zbyt duże wyzwanie. Jednak sumienna nauka i poznawanie kolejnych tajników układu okresowego oraz zawartych w nim informacji i wartości, z pewnością ułatwią przyswajanie tematów chemicznych i rozwiązywanie zadań i ćwiczeń.