Czy można obliczać BMI dla dzieci i młodzieży?

Wiele osób chce poznać swój wskaźnik masy ciała. Jednakże, wskaźnik BMI dla osób dorosłych nie może być stosowany dla dzieci i młodzieży, a także dla kobiet w ciąży. Naukowcy jednak określili, jakie wskaźniki BMI będą odpowiednie także dla dzieci i młodzieży do 20 roku życia. Wskaźnik BMI dla nastolatków oblicza się dokładnie w ten sam sposób, co dla osób dorosłych. Różnica polega jednak w interpretowaniu tych wyników. Należy również pamiętać, że w zupełnie inny sposób określa się otrzymane wyniki dla chłopców oraz dla dziewczynek.

 

Wynika to przede wszystkim z faktu, że dziewczynki i chłopcy rozwijają się w zupełnie inny sposób, dlatego też należy to ująć w okresie rozwojowym i zastosować inną interpretację wyników ze względu na płeć. Głównym powodem, dla którego trzeba wziąć pod uwagę te wszystkie zmiany jest okres rozwojowy, a także towarzyszące mu zmiany w młodym organizmie. Zmianom ulega również ilość tkanki tłuszczowej i jej wykorzystania, przez co należy ująć to podczas sprawdzania wskaźnika masy ciała. Wskaźnik BMI dla nastolatków powinno się obliczać tylko pod warunkiem, że interpretacja będzie zgodna z normami przyjętymi dla osób młodych.